Avaleht Vallavalitsus & volikogu Haridus Kultuur ja sport Sotsiaaltöö Kommunaalasutus Rakke Kaja Turism Rakke valla teabeportaal Lääne-Viru Arenduskeskus PAIK
 
2017
2016
2015
Detsember 2015
November 2015
Oktoober 2015
September 2015
Juuni 2015
Mai 2015
Aprill 2015
Märts 2015
Veebruar 2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
rakke.ee/ Rakke Kaja/2015/Detsember 2015
Detsember 2015

RAKKE KAJA

Nr. 9 (232) detsember 2015

 

Maavanem tunnustas tublisid

Novembris toimus Aqva konverentsikeskuses inspiratsioonipäev, kus kuulutati välja hea ettevõtja ja tubli töötaja rinnamärkidega tunnustatavad, aasta raamatukoguhoidja, terviseedendaja ja noorsootöötajad. Rinnamärgiga "Tubli töötaja" peeti meeles Rakke vallavalitsuse vallasekretäri Aimi Vaimelit.

Rinnamärk „Tubli töötaja“ antakse töötajale, kes maakonna ettevõttes või asutuses on töötanud vähemalt 10 aastat, kelle panus antud organisatsiooni arengusse on olnud märkimisväärne ja kes on olnud ühiskondlikult aktiivne.

Aimi Vaimel on töötanud Rakke vallavalitsuses alates 1994. aastast, algul tehnilise sekretärina ja alates 2001. aastast kuni tänaseni vallasekretärina. Ta on oma töös väga kohusetundlik ja põhjalik, meeldiv suhtleja, alati vastutulelik ja heatahtlik. Nende pikkade tööaastate jooksul on ta andnud väga suure panuse Rakke valla heasse käekäiku ja arengusse. Peale selle on Aimi ka Rakke vallavolikogu sekretär.

RK

 

 

Robootikud pakatavad aktiivsusest

Detsembri algul Tallinnas toimunud robotivõistlusel Robotex 2015 olid oma robotitega väljas 132 kooli, robotiklubi ja asutust nii Eestist kui välismaalt. Aktiivsema kooli tiitli ja sellega kaasneva auhinna, 3D-printeri pälvis Rakke gümnaasium, kust pääses võistlema ühtekokku 29 robotit.

Rakke võistkond seadis oma baasi üles TTÜ spordihoonesse, kus kolmel päeval elati-magati-söödi-ehitati-programmeeriti ja valmistuti. Osa roboteid ehitati kohapeal, osa platvorme oli juba eelmisel aastal valmis tehtud, neid tuli vaid edasi arendada. Võistluspäevad olid tihedad, võisteldi mitmetel aladel. Tulemusi saadi takistusega joone järgimisel, II koht, mikrosumos III koht. Rakke robootikaringis lööb kaasa ka kooli vilistlane Kristjan Variksoo.

Robootikuid juhendavad õpetajad Leelo Ambos ja Velle Tarraste. Kunagi, kui muusikaõpetaja Leelo kasti robotiosadega kätte sai, ei aimanud ta, et nii kaugele jõutakse. Kuid laste huvi ja tahtmine on teinud robootikaringist meeldiva koha, kust ei taheta ära minna.

Robootika on kallis ettevõtmine, kus tuleb vahendeid uuendada ja juurde osta. Rakke robootikute tegemisi toetab tarkvarafirma Uptime OÜ, toetust on saadud Nutilaborilt, koolilt ja kohalikult omavalitsuselt.

Saavutatud võit annab juurde julgust esitada uusi toetustaotlusi ja kirjutada projekte.

RK

 

 

Armas koduvalla rahvas!

Ajaratas käib ikka oma käike ja jõulud, kas lumega või lumeta, tulevad ka sellel aastal.

Ometi on jõuluaeg igaühe jaoks meist igal aastal erinev ja eriline. Nii eriline, kui eriliseks me ise selle aja teha tahame ja suudame. Just ettevõtmistest, traditsioonide järgimisest või siis nende muutmisest lähtuvalt.

Minu soov on, et oskaksime jõuluaegses tohuvabohus aja maha võtta ja tunda rõõmu oma lähedastega veedetud ajast. Peagi muutub aastanumber ning kõigil meil on ees täiesti uued tegemised. Teeme uuel aastal kasvõi mõne päeva kaunimaks/paremaks nendel, kellega iga päev kokku puutume. Kas naeratusega, lahke sõnaga, abikäe ulatamisega, tunnustava käepigistusega või miks mitte ka andeksandmisega või lihtsalt märkamise ja ärakuulamisega.

Tänan kõiki, kes jätkuvalt märgivad ametlikes registrites oma kodukohaks meie valla! Soovin lennukaid ettevõtmisi meie ettevõtjatele ning ilusaid ilmasid põllumeestele! Saatku meid kõiki uuel aastal rõõmus meel ja kui juhtubki midagi untsu minema, siis tasub meeles pidada, et huumoriga ebaõnnestumistesse suhtumine tagab lõppkokkuvõttes rahuliku oleku, mis omakorda aitab meil hoida tervist!

Ilusat ja rahulikku jõuluaega lähedaste seltsis ning rahulikku meelt uue numbriga, 2016. aastasse!

Andrus Blok

vallavanem

 

 

Jõulud – see imeline sõna toob meile meelde särava tähistaeva, helevalgelt kiirgavad põllud, härmas puud ning karge talveõhu.

Jõulud – mida ootavad igatsusega nii lapsed, kes võib-olla ainult ähmaselt mäletavad mullust jõulupuud, kui ka eakamad, kes seda imelist aega aastakümneid näinud.

Jõulud – kes ootab suure kingikotiga jõuluvana, kes lähedasi, kes lapsi kaugelt koju, et olla jõuluõhtul üheskoos.

Jõulud – aeg, kus saame keskenduda nii järelemõtlemisele kui ka kokkuvõtete tegemisele, hea olemisele.

 

On jõulukuu küünaldes lootust ja soove,

on tilluke säde me silmade sees.

On tulede sära ja ootuste rõõme,

on armastust -

andestust südame sees.

 

Soovin, et jõuluõhtul oleks igas tares kuuse- ja verivorstilõhna, et jätkuks elu maal, selleks meelerahu, sädet silmadesse, positiivsust ja naeru hinge, jõulutunnet südamesse!

Hingerahu ning kaunist vaikust teie jõuluaega!

vallavolikogu nimel Enno Eilo

 

 

Hea rakkelane

Täna, jõulukuu edenedes ja pühade ootuses on enne aastaringi täitumist paslik vaadata tagasi. Käia mõttes läbi kõik õnnestumised, soojad tunded ja perega ühiselt veedetud argiõhtud. Mõelda ka selle peale, mis nii hästi ei õnnestunud või mida tahame uuel aastaringil teha veelgi paremini. On ju jõulukuu just see aeg, mil enamus meist saab ringiratast pöörlevas maailmas hetkeks aja maha võtta ja mõelda tõeliste väärtuste peale elus.

Lõppeva aasta maakondlikeks märksõnadeks jäävad Lääne-Virumaal piirkondade konkurentsivõime tugevdamine, Aafrika seakatk, rändekriis, maakonnaplaneering, maareformiga seotud küsimused, kõrghariduse tulevik maakonnas, riigigümnaasiumid ja perearstikeskused, tark maja ja targa maakonna kuvand ning loomulikult haldusreform, mille eesmärgiks pole lihtsalt piire nihutada, vaid tagada parem elukeskkond, kooliharidus ja transpordiühendused – parem teenus tervikuna meile kõigile.

On kiiduväärt, et inimestele lähevad korda haldusreformialased arutelud ning debatid on kaasa aidanud kogukondade ja elanike tugevamale enesemääratlusele ning elavnemisele. Mul on hea meel, et Rakke näitab julgust, tulevikku vaatamist ja enesekindlust tugeva kogukonnana, kes ei karda kaotada oma nägu ka valdade ühisel majandamisel. PAIK piirkonna näol on kogemus koostööst juba olemas.

Rakke jaoks on tervis ja haridus need tundlikud teemad, mis panevad südame kloppima. Tean, et vallavalitsus teeb kõik endast oleneva, et perearstiteenuse osutamine oleks Rakkes jätkusuutlik ja kodulähedaselt kättesaadav. Üleminekud toimuvad ka hariduse andmisel, ikka eesmärgiga pakkuda õpilastele parimat haridust ja rohkem võimalusi. Kuigi sageli mitte enam nii lähedal ja nii mugavalt kui eelnevalt, kuid sellevõrra parema õpikeskkonna abil.

Samas on Rakke vallale lõppenud aasta toonud inimeste rahulolu uute trasside näol. Rahulolev liikumist armastav kogukond, kes mõtleb oma tervisele ja ohutusele ning tunneb rõõmu, kasutades aktiivselt Rakke-Ao kergliiklusteed.

Rakke lasteaias lõppenud ehitustööd, mille käigus renoveeriti köök ja selle juurde kuuluvad abiruumid, loovad turvalise keskkonna valla kõige väiksematele kodanikele.

Endiselt kumab positiivselt üle maakonna rakkelaste spordilembus ja oma tervisesse suhtumine. Lisaks aktiivsele tervisespordile on maakonnal hea meel Rakke koolist võrsunud Elerin Vunderi saavutuste üle, kes nendel ajaloolistel Eesti esimestel meistrivõistlustel Fitness Five´s naiste absoluutarvestuses esimeseks tuli ehk meie maakonnas on esimene Eesti meister Fitness5-s. Tallinnas Nõmme spordikeskuses toimunud tsüklokrossi Eesti meistrivõistlustel pälvis naiste arvestuses kuldmedali Greete Steinburg (Rakke Giant Team).

Kindlasti väärivad kiidusõnu ka aktiivsed inimesed, kes arendavad kodupaiga kultuuri ja isetegevust, tublid lauljad, vahvad tantsijad ning kõik toredad inimesed, kes üheskoos tegutsemisest rõõmu tunnevad ning seda teistelegi pakuvad. Eeskujuks on siin kindlasti Rakke valla aukodanik Kalju Tamm ning eeskuju väärivad Marian Hiire ja Mihkel Nummert, kes elasid aasta Rootsis, kuid said seal aru, et Eestis on parem ja kasvatavad oma kahte poega Rakke vallas.

Lõppev aasta oli juubelihõnguline. Nagu Rakke naiskooril, nii ka laste lauluringil täitus sellel aastal 15. tegevusaasta. On tore, et laulu armastavad lapsed on leidnud tee muusikani ning astuvad üles valla üritustel ja osalevad kihelkonna laulupäevadel. 40 aastat tegutsemist täitus ka Rakke lasteaial ja 10 tegusat aastat sai täis Rakke noortekeskusel. Mis muu ongi ühe tugeva kogukonna alus kui selline selge märk hariduse ja harituse väärtustamisest.

Soovin rakkelastele rahulikke jõule ning uueks aastaks jätkuvat innukust, palju toredaid ja kasulikke ettevõtmisi!

Marko Torm

Lääne-Viru maavanem

 

 

Vallavalitsuses otsustati

20. november

·         Määrata ja maksta vajaduspõhist peretoetust novembri- ja detsembrikuul ning 2016. a jaanuarikuul 3 isikule summas 270 eurot.

·         Määrata ja maksta toimetulekutoetust novembrikuus 12 isikule kogusummas 1466,08 eurot.

·         Maksta sünnipäevatoetust 30 eurot 3 juubilarile.

·         Maksta ühekordset toetust 200 eurot ühele isikule seoses raske majandusliku olukorraga.

·         Suunata üks isik Tammiku AHK-sse.

·         Muuta Rakke vallavalitsuse 23.08.2011 korralduse nr 183 punkti 2.

·         Korraldada alla lihthanke piirmäära jääv hankemenetlusega hange Rakke noortekeskuse fassaadi viimistleja leidmiseks.

·         Korraldada lihthanke menetlusega e-riigihange Ao kalmistu kabeli II etapi ehitaja leidmiseks.

·         Korraldada alla lihthanke piirmäära jääv hange Rakke raamatukogu juurdeehituse ja renoveerimise projekteerija leidmiseks.

·         Korraldada alla lihthanke piirmäära jääv hankemenetlusega hange Rakke ambulatooriumi välisfassaadi ja katusekatte viimistleja leidmiseks.

·         Korraldada lihtmenetlusega e-riigihange Rakke aleviku kõnniteede ehituse ja sõidutee rekonstrueerimise projekteerija leidmiseks.

·         Korraldada lihthanke menetlusega e-riigihange Rakke-Ao kergliiklustee III etapi ehitaja leidmiseks.

·         Korraldada kordusena avalik suuline enampakkumine Rakke vallale kuuluvate korterite ja traktor T-25 müügiks.

·         Rentida väljaspool ametlikku tööaega lasteaia söökla ruumid OÜ-le Skelle.

·         Kinnitada lumetõrjetööde pakkujad.

·         Kehtestada alates 1. jaanuarist 2016 Rakke valla kommunaalasutuse poolt müüdava veeteenuse ja reovee vastuvõtmise hinnad.

·         Nimetada ehitise teenindamiseks vajaliku maa määramise ettepaneku koostajaks maanõunik Piret Lükk.

·         Muuta ühe isiku korraldatud jäätmeveo veosagedust.

·         Muuta Rakke valla kohalike teede ja avalikult kasutatavate erateede nimekirjas olevate teede pikkuseid.

·         Kinnitada kohaliku tee alusest maast munitsipaalomandisse taotlemiseks katastriüksused koha-aadressiga Asta tee, Kuhja tee, Külapargi, Lepa tee, Lille tänava lõik 1, lõik 2, lõik 3 ja Simuna tee 1e.

·         Kooskõlastada puurkaevu rajamise asukoht Tuhamäe kinnistul.

·         Eraldada Rakke valla eelarve reservfondist alushariduse eelarve õppekuludeks 1518 eurot ja Rakke gümnaasiumi õppekuludeks 1319 eurot.

·         Kinnitada Rakke gümnaasiumi õpilaskoha tegevuskulude arvestuslik maksumus ühe õpilase kohta 2016. aastal aastakuluna 1903,08 eurot (158,59 eurot kuus) ning Rakke lasteaed Leevike majandamiskulude, personali töötasu ja sotsiaalmaksu ning õppevahendite kulu arvestuslikuks maksumuseks ühe lapse kohta 2016. aastal aastakuluna 3231,12 eurot (269,26 eurot kuus).

·         Muuta Rakke gümnaasiumi hoolekogu koosseis ja asendada õpilasesinduse esindaja Ruth Leinassaar Mairis Õispuuga ning asendada põhikooli lastevanemate esindaja Ivo Salus Kerttu Heinaga.

·         Hüvitada ühe isiku prillide maksumusest 198.18 eurot.

·         Anda üürile Rakke valla omandis olev kahetoaline ahiküttega korter.

 

9. detsember

·         Maksta vajaduspõhist peretoetust detsembri-, jaanuari- ja veebruarikuul 2 isikule summas 135 eurot.

·         Arvata 1 isik välja Tammiku AHK-st.

·         Lõpetada Rakke valla korteri üürileping.

·         Kinnitada e-riigihanke Rakke valla avalikel vallaliinidel sõitjate veo teenuse tegijaks aastatel 2016-2018 OÜ Kiiker.

·         Kiita heaks kahe isiku hajaasustuse programmi toetuse kasutamise aruanded.

·         Määrata Rakke vallas asuvate ehitiste teenindamiseks vajaliku maa suurused ja lähi-aadressid Piibe, Tammiku, Suure-Rakke, Lasinurme, Edru ja Liigvalla külades.

·         Väljastada ehitusluba puurkaevu ehitamiseks Tuhamäe kinnistule.

 

 

Vallavolikogus otsustati

26. november

·         Taotleda Rakke valla munitsipaalomandisse Rakke alevikus asuv teelõik, nimetusega Rakke-Ao kergtee, sihtotstarbega transpordimaa.

·         Tunnistada kehtetuks Rakke vallavolikogu 2007. aasta 1. märtsi määrus nr 3 „Rakke valla kohalike teede haldamise, kasutamise ja kaitse eeskiri”.

·         Kinnitada majandus- ja arengukomisjon koosseisus: esimees Kaur Salus, liikmed Rein Kerem, Priit Kõlu, Marian Hiire, Heli Kiigemägi.

·         Volikogule anti üle Rakke valla 2016. aasta eelarve eelnõu koos seletuskirjaga.

·         Piirkonnapolitseinik Jaanus Mätas andis ülevaate õiguskorrast I poolaastal Rakke vallas.

 

 

Rakke vallavalitsus annab teada

 

Vald müüb enampakkumise korras

Rakke vallavalitsus müüb enampakkumise korras traktori T-25 (mootori mark D-21, tehase nr 94171, väljalaske aasta 1973, riiklik registreerimismärk 9507 ET) alghinnaga 1000 eurot. Enampakkumise samm 50 eurot.

Enampakkumises osaleda soovijatel registreeruda hiljemalt 15. jaanuaril 2016 digitaalselt aadressil guido@rakke.ee või telefonil 5373 7994. Enampakkumises osalemise tagatisraha 50 eurot kanda üle vallavalitsuse arveldusarvele EE242200001120235592 või tasuda sularahas vallamaja kassasse hiljemalt 15. jaanuaril 2016. Enampakkumise võitjal arvatakse tagatisraha müügihinna katteks, ülejäänud pakkujatele tagastatakse.

Traktorit saab näha Rakke gümnaasiumi garaa˛is eelneval kokkuleppel kooli majandusjuhatajaga telefonil 5850 0424.

Enampakkumine toimub Rakke vallamajas aadressil Simuna tee 10, Rakke 18. jaanuaril 2016 kell 13.00.

 

Rakke Vallavalitsus müüb suulise enampakkumise korras Rakke alevikus järgmised korterid:

·         2-toaline korteriomand Metsa 1-10, üldpinnaga 34,3 m2, alghinnaga 750 eurot.

·         2-toaline korteriomand Metsa 3-21, üldpinnaga 36 m2, alghinnaga 750 eurot.

·         2-toaline korteriomand Tähe 4-9, üldpinnaga 48,1 m2, alghinnaga 1 500 eurot.

Enampakkumisel osalemiseks tasuda tagatisraha 50 eurot ja osalustasu 10 eurot Rakke vallavalitsuse arveldusarvele EE242200001120235592 Swedbank hiljemalt 13. jaanuariks 2016. Enampakkumine toimub 14. jaanuaril 2016 kell 11.00 Rakke vallavalitsuses, Rakke alevik, Simuna tee 10. Infot müüdava vara kohta ja varaga saab tutvuda, helistades telefonil 5848 0809.

 

Kehtima hakkavad uued vee hinnad

Alates 1. jaanuarist 2016 kehtestatakse Rakke valla kommunaalasutuse poolt

·         Rakke alevikus müüdava vee hinnaks 1,14 eurot/m3 ning reovee vastuvõtmise hinnaks 1,31 eurot/m3, millele lisandub käibemaks.

·         Liigvallas, Piibes, Emumäel, Sallas, Tammikus, Lammaskülas müüdava vee hinnaks 0,98 eurot/m3 ning reovee vastuvõtmise hinnaks Salla külas 1,21 eurot/m3, millele lisandub käibemaks.

 

Talihooldetööd talveperioodil

Lumetõrjetööde teostajad ja kontaktid, kellele saate esitada teateid tee olukorrast ja lumelükkamise vajadusest, on:

·         Rakvere-Vägeva maanteest lääne pool (Koeru pool) asuvatel valla teedel, välja arvatud Rakke aleviku tänavad ja Edru küla teed - OÜ KETTEK (Toomas Karu, tel 5038 830 või 5251 999).

·         Rakke aleviku kõnniteedel ja platsidel – OÜ KETTEK.

·         Rakke aleviku tänavatel, Edru, Kamariku, Lammasküla teedel ning

·         Suure-Rakke külas Müürsepa, Marki ja Müüri teel ning Simuna tee 10 töökodade vastas asuval Lammasküla teel –FIE Kalev Prinken (esindaja Rein Jaansen (lumelükkaja), tel 5061 319 või Kalev Prinken, tel 5345 1649).

·         Rakvere-Vägeva maanteest ida pool (Simuna pool) asuvatel valla teedel, välja arvatud Edru, Kamariku ja Lammasküla teed ning Suure-Rakke külas Müürsepa, Marki ja Müüri teel ning Simuna tee 10 töökodade vastas asuv Lammasküla tee - Isotalo OÜ(Jüri Kirss, tel 53363813, mittevastamisel Antti Isotalo, tel 5278804).

Teede täielikuks puhastamiseks on aega 12 tundi pärast lumesaju või tuisu lõppemist. Raskete ilmastikuolude korral võib aeg pikeneda 24 tunnini.

 

 

Pilguheit aastale 2015

Läbi aegade on tavaks saanud vaadata aasta lõpus möödunule ja teha plaane järgmiseks aastaks. Seda ka sel aastal, mis on täis väga vastakaid tundeid, rõõmu, muret ja pettumust. Maailmas toimuvate sündmuste järelkajad on hakanud mõjutama ka meie kogukonda ja kuna maailm on muutumas, siis kahjuks ei ole võimalik ka meil mööda hiilida sellistest muutustest, mis võivad meid mõjutada.

Erinevad muutused meie kogukonnas on tekitanud vaidlusi, arutelusid, kuid kahjuks ka jõu näitamist ning seda just ümber väikse Vao küla. Mul on hea meel tõdeda, et seni pole erinevad huvid tekitanud sellised kokkupõrkeid, mis võiksid kaasa tuua tõsisemaid tagajärgi. Minu jaoks tähendab see seda, et meie inimesed oskavad arutada tekkinud probleeme rahumeelselt ning konstruktiivselt ja sobivad lahendused saavutatakse koostöös.

Siinkohal soovin tänada inimesi, kes on nõu ja jõuga tegutsenud politseiga käsikäes turvalisema valla ja kogukonna loomisel. Olen piirkonnapolitseinikuna töötanud juba pikka aega ja tunnen, et koostöö on toiminud hästi. Just koostöö on see märksõna, mis viib meid edasi turvalisema kogukonna poole.

Tahaksin eraldi välja tuua mõned näited sellest, kuidas meie koostöö on toiminud:

·         Tähelepanelik kodanik teatas liiklusrikkujast.

·         Märgati abivajavat isikut ja teavitati sellest koheselt ametnikke või lähedasi.

·         Vabatahtlikena on asutud otsima kadunud inimest.

·         Aidati abi vajavat inimest.

Need on vaid väike osa näidetest, mida on selle aasta jooksul head tehtud. Tänu nendele tegudele, saame ise kogukonnas turvatunnet suurendada ja seda ka järjest enam muutuvas maailmas. Kogukond peab kokku hoidma, kuid samas tasub alati kaasata ka teisi ühistesse tegevustesse. Kutsun kõiki kogukonna liikmeid üles olema oma käitumisega heaks eeskujuks teistele ning jagama vajaduse ja võimaluse korral näpunäiteid õiguskuulekast käitumisest ka nendele, kes ise ei saa veel päris hästi aru, kuidas ikkagi peaks korralik ja seaduskuulekas inimene käituma.

 

Hea vallakodanik, aastaks 2016 soovin jõudu ja tahet olla hooliv, tähelepanelik ning nõudlik iseenda, kolleegi, sõbra, tuttava või oma lähedaste suhtes. Kui oleme teiste suhtes hoolivamad ja tähele-panelikumad, siis ollakse seda ka meiega ning käesoleva aasta jõulud ning uus aasta võib tulla rahulikus, õdusas ning rõõmsas meeleolus.

Valgeid lumerohkeid jõule ja ilusat uue aasta algust!

Jaanus Mätas

piikonnapolitseinik

 

 

Aasta lõpuga suletakse Rakke prügila

Kuni 31. detsembrini toimuvad Rakke alevikus endise Rakke lubjatehase prügila sulgemise tööd. Prügila viimane käitaja on Nordkalk AS, kes vastutab prügila nõuetekohase sulgemise eest.

Rakke lubjatehase prügila suleti 2001. a lõpus Lääne-Virumaa Keskkonnateenistuse juhataja korraldusega. Ligipääs prügilale suleti 2002. a alguses, kuid vajalikud korrastamistööd jäid toona tegemata. Tänaseks päevaks on läbi viidud prügila sulgemise keskkonnamõjude hindamine Kobras AS poolt, kes koostas kogu nõuetekohase dokumentatsiooni.

Prügila sulgemistöödega alustati käesoleva aasta septembrikuus ning tööd viiakse läbi vastavalt prügila sulgemisprojektile. Prügila sulgemist toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus vähese riigiabi raames.        

Aider Sirp

 

 

Koolirahva tegemistest

 

Gümnaasium on jõulude ootel

Peagi on käes jõulud ja aastalõpu melu. Nii on ka Rakke gümnaasium oma õpilaste ja töötajatega astunud jõulude ootamise ehk advendiaega.

Koolis lõppes äsja I trimester. Saak ei olnud küll rekordiline, kuid polnud ka päris ikaldus, ütleme keskmiste killast. Meil õpib 43 igati tubli õpilast, kelle hinded on tunnistusel kas kõik viied või siis neljad-viied. Paraku on meil neidki, kes kurvastavad oma kahtedega. Koguni 21 õpilasel on tunnistusel hindeks kaks või üks. „Rekordimehel“ on neid koguni kümnes aines. Kurb on teda vaadata, aga just selline ta tahabki olla. Kes temast küll tulevikus saama peaks? Esimesel trimestril olid kõige tublimad kooliskäijad viienda klassi õpilased. Kolme kuu jooksul puudus koolist vaid kolmel päeval üks õpilane ja ühel päeval kaks õpilast, kõikidel ülejäänud koolipäevadel oli viies klass kohal kogu klassiga. Preemiaks sõidavad nad jõulukuul Rakvere politsei-muuseumi õppekäigule.

Koos trimestri lõppemisega tähistasime ka Rakke hariduse 228. aastapäeva. Kooli sünnipäeva puhul korraldatud aktusel lauldi koos oma kooli hümni, tutvustati lühidalt hariduse ajalugu Rakkes, söödi sünnipäevakringlit ja kuulati vahvat kontserti Rapla ansamblilt THE MOOSE, kelle lustaka esinemise lapsed rõõmuga vastu võtsid.

Väga suure tunnustuse pälvis meie kooli 9. klassi sellel kevadel lõpetanud Kristjan Variksoo, kes pälvis konkursil Tulevikutalent 2015 üldvõidu teadustalentide kategoorias. Õnnitleme Kristjanit ja soovime edu edasiseks!

Käes on advendiaeg, jõulude ootuse aeg. Me ootame lund, et maa saaks kaetud valge vaibaga. Me ootame jõuluvana ja õpilased jõuluvaheaega. Meie kooli ruumid on nii ilusaks kujundatud, et tekib kahtlus, kas õpilased soovivadki vaheajale minna. Tänan kõiki, kes koolimaja kaunistamisel kaasa lõid! Kutsun kõiki inimesi julgesti tulema jõuluehtes koolimaja uudistama. Seda saab teha kuni 21. detsembrini igal tööpäeval kuni kella 16.30. Samuti ootame kõiki Rakke gümnaasiumi jõululaadale õpilaste valmistatud meeneid ja maiustusi ostma ning jõulupeole.

Ilusat jõuluaega ja toredat aastavahetust kõigile!

Arvo Sakjas

Rakke gümnaasiumi direktor

 

Kolmapäeval, 16. detsembril kell 12.00-12.45 Rakke gümnaasiumi õpilaste

JÕULULAAT

laadalt leiab käsitööd, puidutöid, kooke, piparkooke ja palju muud huvitavat.

Tulge kõik vaatama ja ostma!

***   ***   ***

Rakke gümnaasiumi salajane spiooni agentuur kutsub teid lahendama jõulumüsteeriumi

Esmaspäeval, 21. detsembril kell 18.00

007 KULDSETE KOMMIPAKKIDE JÄLIL

Riietu pidulikult. Kohtume punasel vaibal.

***   ***   ***

Teisipäeval, 22. detsembril kell 8.30 gümnaasiumi saalis

TALVEHOMMIKU KONTSERT

esinevad gümnaasiumi huviringide lapsed.

***   ***   ***

 

 

Ja juttu jätkus kauemaks

Lugemisringi eestvõttel külastas detsembri algul kooli jutuvestja Piret Päär, kes kohtus 1.-7. klassi ning lugemisringi õpilastega.

Pireti arvates on jutuvestja amet tore, sest lood tulevad ise tema juurde.

Ta jutustas väga kaasahaaravalt muinasjutte ning rääkis huvitavaid lugusid igapäevaelust. Kes hoolega kuulas, mõistis, et kõigis neis lugudes oli sees väike tarkusetera.

3. klassi lastele meeldisid väga kuulatud lood, neis oli õpetussõnu ja põnevust. Ka vanemad õpilased arvasid, et see oli üks väga vahva ja tore tund, kahju ainult, et nii ruttu otsa sai.

Jutuvestja Piret Päär pani kõigile kuulajatele südamele, kui tähtis on märgata meie ümber toimuvat ja inimesi, kes meid ümbritsevad, sest nii tekkivadki lood. Tema jutustatud lood pärinesid just tema lapsepõlvest.

Lood on meie kõigi ümber, vaja on neid vaid jutustades edasi kanda.

Leonoore Meerja

lugemisringi juhendaja

 

 

Külas oli lastekirjanik Mika Keränen

5. novembril oli gümnaasiumis 5.-7. klassi õpilastel külas lastekirjanik Mika Keränen.

Mika on soome kirjanik, kes elab juba pikka aega Eestis, Tartus. Oktoobris ilmus tema uus raamat „Küttepuuvargad“, mida ta meile tutvustas. Lisaks rääkis ta palju põnevaid lugusid oma elust ja sellest, kust ta oma raamatutele ainet on saanud. Luges ette katkendeid raamatutest ning kuulajad nakatusid lugude loomispisikusse ning pakkusid välja uusi ideid ja teemasid, mida kõike võiks kirjutada. Kirjanikul oli siinkohal oma soovitus: kui sul on palju põnevaid ideid, hakka ise raamatuid kirjutama ja pane sinna sisse kogu oma fantaasia.

Oli väga tore pärastlõuna ning nii mõnigi laps läks koju kirjaniku autogrammiga raamatuga.

Liisi Randkivi ja Katri Miili Järvesaar

lugemisringi lapsed

 

 

Kristjani lugu

2015. a kevadel Rakke gümnaasiumis 9. klassi lõpetanud ja nüüd Jõgevamaa gümnaasiumis õppiv Kristjan Variksoo võitis Maxima Eesti stipendiumikonkurssil "Tulevikutalent 2015" esikoha teadustalentide kategoorias.

Teadustalendi kategoorias tunnustatakse täppisteaduste valdkonnas silmapaistvaid noori. Siia alla kuuluvad näiteks matemaatika, programmeerimine, joonestamine, füüsika, keemia, bioloogia ja loodusõpetus.

Kristjanit iseloomustab iseseisev mõtlemisoskus ja suur huvi infotehnoloogia vastu. Oma teadmisi ja oskusi sai Kristjan hakata rakendama 2013. a alustanud robootikaringis, mida juhendavad Velle Taraste ja Leelo Ambos. Rakke võistkonna edu First Lego League robotivõistlustel on suuresti taganud Kristjani programmeerimisoskused. Programmeerimist on Kristjan õppinud peamiselt iseseisvalt.

Koos kaaslastega robootikaringist on Kristjan välja töötanud virtuaalse väikekandle ja esinenud edukalt HITSA konkursil „Tuleviku õpperuum 2050“, kus Kristjani, Allari ja Mareki mäng „Värvide ja kujundite mäng“ saavutas 3. koha rohkem kui viiekümne nende vanuserühmas „Animatsioon või mäng“ kategoorias esitatud töö hulgas.

Kristjan jätkab ka uuel õppeaastal koos Rakke robootikutega. Uueks projektiks on prügi sorteerimine, projekti käiguga saab tutvuda veebilehel http://rakkerobootikud.eu/.

Tänu Kristanile on olemas videofilm Rakke Valla Hariduse Seltsi muuseumist, mille Kristjan tegi 8. klassis loovtöö raames.

Malle Mattisen

 

 

Spordist Rakkes

 

Trimm 2015

Lõppeva aasta osalusvõistluse Rakke Trimm 2015 usinamad osalejad on selgunud. Kuus paremat naist olid osaluskordade arvult Mari Pass 153, Ene-Reet Talvar 145, Aimi Vaimel 144, Maire Siim 117, Esta Aun 107 ja Raili Veelmaa 78. Tüdrukute parimad Aive Paas ja Ruth Leinasaar. Meestest oli aktiivseim konkurentsitult Raivo Aun 120 osaluskorraga ning järgnesid Hanno Traks 36 ja Urmas Ojaste 33 osaluskorraga. Poiste parimad Mathias Paas, Sebastian Paas ja Andris Siim. Kokku osales läbi suve toimunud osalusvõistlusel ligi 40 osalejat. Kui varasemalt oli väga palju 1-2 korraga osalejaid, siis sellel aastal olid osalemas need, kes käisidki osalemas stabiilselt. Kõikide osalejate vahel loosi minev peaauhind loositakse välja veebruaris, kui toimub valla suusapäev. Kogu osalusvõistluse tabeli leiate valla kodulehelt.

Enno Eilo

sporditöö korraldaja

 

 

Maadlejad võtsid mõõtu

Põltsamaa Felix hallis toimusid 29. novemberil Eesti õpilaste meistrivõistlused vabamaadluses. Rakkest olid võistlemas Markko Pohlak ja Ronald Hoss Rückenberg - poistele oli tegemist esimeste tiitlivõistlustega vabamaadluses. Võistlustel saavutas Markko Pohlak kehakaalus -35 kg 2. koha ning Ronald maadles kehakaalus kuni 47 kg välja 10. koha.

 

Vabamaadluse noorte seeriavõistluste V etapp toimus Põltsamaal. Kokku oli tulnud 124 võistlejat Eestist ja Lätist. Rakke noormaadlejaid oli võistlemas neli. Kõige paremini läks Ronald Hoss Rückenbergil, kes võitis kehakaalus -47 kg pronksmedali. Reno Laht saavutas samas kategoorias 5. koha. Jan Siim (-32 kg) saavutas 8. koha ja Markko Pohlak (-35 kg) 9. koha.

Jaak Tammik

treener

 

 

Jõutõstmine

21. novembril toimusid Tartus Eesti meistrivõistlused klassikalises jõutõstmises. Meie mees Rauno Kõlu saavutas nendel võistlustel kehakaalus -83 kg (11 võistlejat) 4. koha (juunioride arvestuses 2. koha). Rauno kükkis 212,5 kg, surus lamades 140 kg ja tegi jõutõmbe 232,5 kg-ga. Olgu öeldud, et hetkel viibib Rauno tegelikult ajateenistuses, mistõttu ei olnud ettevalmistus võistluseks kaugeltki ideaalne. Sellegipoolest oli Rauno kolme tõste kogusumma vaid 5 kg võrra isiklikust rekordist väiksem.Tubli töö!

Janar Rückenberg

 

 

Korvpallist

Esimene pool korvpallihooajast on läbi saanud. Aasta on alanud üle kivide ja kändude, just nii nagu uuelt võistkonnalt on oodata. Esimese ring pidasime Lääne-Virumaa kossuliiga esiliigas, mängides 8 mängu, millest võitsime 3 ja kaotasime 5. Päris rahule ei jäänud, aga paneme need õpetlikud kaotused kasvuraskuste süüks ning viimase mängu võit Simuna Artistoni üle andis positiivse emotsiooni, et kevadringis kindlasti paremini mängida. Sel aastal pääsevad finaalturniirile 4 põhihooaja parimat ja sinna me üritame jõuda. Kui kevadringi kodumängude ajad on paigas, anname sellest teada, et saaksite tulla kaasa elama. Mängivad ju Rakkes üles kasvanud mängijad, kellele on oluline omade toetus.

Näeme väljakul!

Mihkel Gull

 

 

Ühistiritamm Rakke gümnaasiumis

Paljude tegevuste korral kehtib huvitav fenomen: kui teha tegevust üksi (vaatleme ühe inimese sooritust või sooritamist), siis on asjal nagu üks väärtus, ent kui sooritada sama asi grupina omandab tagajärg hoopis teise efekti. Hea ettekujutuse saame, kui mõtleme näiteks marssimise peale. Pangem üks inimene marssima - ei ole just eriti vaatemänguline tegevus. Ent samaaegselt 7, 13 või 24 inimest riviharjutusi tegemas on efekt missugune. Esmalt nii tavalise elemendiga nagu tiritamm on võimalik midagi sarnast saavutada.

Tiritamm on võimlemiselement, mis on kooli kehalises kasvatuses peavalu valmistanud ilmselt nii mõnelegi õpilasele ja kaheldakse, milleks selliseid asju üldse vaja teha. Olen meie koolis aastaid tiritamme õpetanud ja seda arvestusena küsinud, mille tagajärjel on ka arvukalt õpilasi, kes harjutavad ning saavad selle elemendiga kenasti hakkama.

Mind on pikemat aega painanud mõte, et huvitav, kui mitu õpilast oleks võimalik saada samaaegselt tiritamme püsima? Tundides oleme õpilastega jõudnud 10 õpilase samaaegse püsimiseni, aga kus võiks olla ülemine piir? Otsustasin selle välja selgitada. Võin eksida, kuid arvan, et tegemist on teatud mõttes ainulaadse ettevõtmisega, sest ma ei ole kunagi kuulnud, et üheski koolis oleks midagi sellist tehtud.

3. detsembril kogunes kooli võimlasse valitud seltskond õpilasi, kellega otsustasime väljakutse ette võtta. Kutse said 35 õpilast, kellest osalema tuli 27 õpilast 4.-12. klassini. Kuigi valisin välja kehalises kasvatuses tublimad, ei lootnudki, et kõik jalad taeva poole viskavad ja seisavad. Tegime poolteist tundi tõsist tööd, mille tulemusena sain vastuse oma küsimusele. Hetkel on meie kooli tagajärjeks 20 õpilast samaaegselt tiritammes. Kuna tegemist oli esmakordse üritusega, mille eesmärgiks oligi orientiir maha märkida, siis jäin rahule.

Kõige enam loodan läbi selle ettevõtmise õpilasi motiveerida, et esmalt raske ja mõttetuna tunduv võimlemiselement võib siiski olla väärt äraõppimist.

 

Ühistiritammest käisid osa võtmas:

Andra Kaldmaa, Kadri Lebedev, Piia Pohlak, Kauri Riivik, Mirjam Verbo ja Mairis Õispuu 12. klass;

Sandor Saare, Karlis Nittim, Aive Paas, Liisbeth Voog ja Aksa Õun 9. klass;

Oliver Pohlak, Sandero Saare, Sandra Ots ja Lele-Riin Salus 8. klass;

Robert Sepa, Daniel Nuiamäe, Sirli Kond ja Liisi Randkivi 7. klass;

Ronald Rückenberg, Markko Pohlak, Eleriin Kangur ja Hanna Sammel 6. klass;

Reno Laht ja Jan Siim 5. klass;

Gätriin Potman ja Chrisabel-Merilee Tõnuv 4. klass.

 

Suured tänud meie kooli vilistlastele Alari Uudlale ja Ruth Leinasaarele, kes kogu üritust pooleteise tunni vältel fotoaparaatidega iga nurga alt talletada aitasid!

Kiitus kõikidele osalejatele, ma arvan, et meie esimese katsetuse tagajärg on ilus ja oleme võimelised veelgi enamaks!

Janar Rückenberg

 

 

Sa süütad küünla, vaatad enda sisse …

Jälle on kätte jõudnud jõulukuu. Arvan, et siinkohal on väga sobilik teha väike kokkuvõte mööduvast 2015. aastast.

Toimunud on Tammiku avahooldekeskuse renoveerimise ehitustööd, mis said valmis ja anti üle 18. septembril. Töid teostas OÜ Oto Ehitus. Tööd koosnesid välisfassaadi viimistlusest, panduse ehitusest, välistreppide remondist, välisuste vahetusest ja ühe ahju ehitamisest. Tööde kogumaksumuseks kujunes 35 587,24 eurot. Töid finantseeris EAS summas 30 249,15 eurot, ülejäänu oli Rakke valla osalus.

Tammiku hooldekodu pere tänab kõiki valla asutusi ja elanikke, kes on meid abistanud hea sõna ja helde teoga!

Aeg läheb kiirelt. Aasta alles algas ja juba on lõppemas! Peame ruttama edasi, kas tahame või mitte. Parem on kõndida, kui pilk on ettepoole suunatud, selle asemel, et aina tagasi vaadata. Jälle ootame talve, lund, külma ning kaunist jõuluilma – sillerdavat valget vaikust.

Jõuluaeg on ilusate uskumuste aeg. Hoiame ja kanname endas ingliusku headusesse. Jõuluaeg annab aega jagada tähelepanu ja armastust lähedastele. Päkapikkude piilutöö ja hommikuks sussi sisse sokutatud üllatused, lapse koolitunnistus tublide tulemustega, tervituskaardid ja kingitused, aga ka omaste kalmul süüdatud küünal ja veel väga paljud muud asjad kannavad armastuse ja rõõmu selle vajaja südamesse.

Soovin kõigile toredat jõulude ettevalmistamist, kaunist pühadeaega ja jõuluöö imet! Võtke aega olla koos oma pere ning lähedastega, uskuge oma unistustesse! See annab tulevikuks kindlustunnet.

Südamlikke jõule, pidulikku aastavahetust ja edukat uut aastat!

Asta Kukk

Tammiku avahooldekeskuse juhataja

 

 

Maamunale tehti tiir peale

Novembris kutsusid preilnad kõiki sõpru ja endisi lauljaid rändama, et üheskoos teha maamunale tiir peale. Laulud viisid lähemale ja kaugemale. Õnnitlejate eeskavade kaudu tiirutati Indiast Koreasse, Venemaalt Hawaile, Vietnamist Kreekasse ning põigati läbi veel mitmelt teiselt maalt. Lavaäär täitus hea ja paremaga, mida lahked külalised kaasa olid toonud.

Oli väga omanäoline ja lusti täis pidu. Rakke naiskoori 15. sünnipäeva jäi kroonima kaunikõlaline helisalvestis.

 

Rakke naiskoor tänab kõiki oma sünnipäevapeol osalenuid. Ilma teieta poleks see pidu olnud nii meeldejääv – AITÄH, kõhutantsurühm, Koeru segakoor, Rakke naisrühm, Karolina Kull, eakate lauluring, Tarapita tantsuselts, Väike-Maarja segakoor, C-segarühm, tantsurühm Kadakane, Tamsalu naiskoor, Rakvere meeskoor, Agatantsulust, Paide meeskoor, Kadrina kapell!

Suured tänusõnad toetajatele Andcar (Andri Sirp), PTKÜ (Kalju Tamm), Ingrid Liivamäe, Mäiste Talu OÜ (Aivo Vilumets), Mäemõisa OÜ (Üllar Hiire), Lembitu Kanarbik, Timo Vunder, Andres Erenvert, Priitel OÜ (Priit Kõlu), Karin Kaju, Kõrre-Metsa OÜ (Kaidi ja Mati Jaansen), OjaMitt OÜ (Jane ja Eero Mitt), Antti Antero Isotalo, Estwood OÜ (Sven Kruustok), Kiiker OÜ (Rein Kerem), Rakke Vallavalitsus, Rakke Vallavolikogu, Einar Vallbaum, Aivar Niinemägi, Raivo Narits, Ants Viermann, Külli Tälli.

Annika Aasa

toimetaja

 

 

Rakke kultuurikeskus kutsub

Jõulurahu, soojust, valgust,

hingerahu, kirgast algust!

Kauneid hetki, kalleid palju,

vahvaid retki, rõõmsaid nalju!

Lõbusat lõppu vanale ja asjalikku

algust uuele!

soovib Rakke kultuurikeskus

-------------------------------------------------------------------

eljapäeval, 17. detsembril kell 13.00 kultuurikeskuses

KODUSTE LASTE JÕULUPIDU

NB! Kes ei saa peol osaleda, saab kingipaki kätte kuni 23. detsembrini vallavalitsusest. Info tel 3260 870

-------------------------------------------------------------------

Pühapäeval, 20. detsembril kell 13.00 kultuurikeskuses

EAKATE PÄRASTLÕUNA

*tee ja kohvilaud, *külalised Järva-Jaanist

*esineb ansambel Seelikukütid

Oma tulekust ja transpordisoovist anna teada tel 3260 870 või 5569 2792

-------------------------------------------------------------------

1. jaanuaril kell 00.30 kultuurikeskuses

TANTSUGA UUDE AASTASSE

tantsumuusikat ansamblilt Meidon4

Plaati keerutab DJ Davey

Uksed avatud kell 00.30, ansambel alustab kell 01.00

Pääse 5 eurot

 

 

Et aasta lõpp läheks ohutult

Ees on jõuluaeg ja aastavahetus See on aeg, kui inimesed tahavad kaunistada oma kodu jõuluteemaliste kaunistustega, põletada rohkem küünlaid, aga ka rohkem pidutseda nii oma lähedaste kui suurema seltskonnaga. Juba enne pühi, aga ka jõulude ja aastavahetuse meeleolus peab mõtlema, kuidas see aeg mööduks ohutult. Ainult nii saame me kõik rõõmu tunda ja pühi nautida.

Suurem osa tuleõnnetustest saab alguse hooletust ümberkäimisest lahtise tulega. Samuti on tulekahjusid põhjustanud vananenud ja ülekoormatud elektrijuhtmestik ja katkised elektriseadmed. Jätkuvalt puhkeb palju tulekahjusid, mis saavad alguse hooletust suitsetamisest.

Igaüks meist saab muuta jõulud ja aastavahetuse oma kodus ja enda lähedaste kodus turvaliseks. Märgake ohte ja pidage meeles: 

·         Asetage küünlad tulekindlale alusele ning kaugemale kergesti süttivatest esemetest!

Küünlaleek võib süüdata küünlajalga ümbritseva kaunistuse või liiga lähedal olevad tekstiilmaterjalid. Samuti on väga ohtlik panna küünlad põlema jõulukuusel.

·         Ärge jätke põlevaid küünlaid järele-valveta!

Isegi kui olete süüdanud küünla tulekindlale alusele ja ohutusse kaugusesse teistest esemetest, ei tohi jätta küünlaid põlema ja ise magama minna või üldse kodust lahkuda. Küünla võib maha pillata teie koduloom, samuti ei pruugi lapsed osata küünlaga ohutult ümber käia.

·         Ärge koormake vooluvõrku üle elektriliste seadmetega!

Kui elektrivõrk on ülekoormatud, siis juhtmed võivad kuumeneda ning hakata sulama. Lühisesse sattudes võivad need süüdata ümbruse. Samuti ei tohiks elektrilisi jõulukaunistusi jätta põlema ilma järelvalveta. Kui lahkute kodust või lähete magama, on mõistlik need välja lülitada.

·         Olge hoolsad toidu valmistamisel!

Söögi valmistamise ajal on kõige parem viibida köögis. Toidu unustamisest sisselülitatud pliidile võib alguse saada väga traagiliste tagajärgedega tulekahju. Eriti hoolsad peavad olema eakad inimesed.

·         Ärge jätke põlevat kaminat ja küdevat ahju järelevalveta!

Lahtine tuli on alati ohtlik ning sellega tuleb ümber käia väga ettevaatlikult. Küttekolde ümber ei tohi olla kergestisüttivaid materjale (vaip, ka puidust põrand, diivan jm), sest kaminast või ahjusuust lennanud  sädemest võib alguse saada tulekahju. 

·         Ärge laske õhku ilutulestikku, olles hoonetele ja teistele inimestele liiga lähedal!

Ilutulestikku võib kasutada hoonetest ja inimestest kaugemal, järgides täpselt selle kasutusjuhendit. Taevalaterna õhku laskmisest soovitavad päästjad sootuks loobuda. 

·         Ärge suitsetage siseruumides!

Kui hoolite endast ja oma lähedastest, ärge suitsetage siseruumides, sest hõõguvast suitsuotsast võib kergesti puhkeda tulekahju.

·         Kontrollige oma kodus suitsuandurit regulaarselt!

Igas kodus peaks ammu olema suitsuandur, mis varakult avastab tekkinud tulekahju ning annab sellest märku valju signaaliga. Kui suitsuandur on juba olemas, tehke suitsuandurile enne pidustusi väike üllatus – pühkige andurilt tolm, vajadusel vahetage patarei ja testnuppu vajutades veenduge, et suitsuandur on töökorras. Aidake selles ka oma lähedasi, eriti vanemaealisi, kes vajavad abi suitsuanduri kontrollimisel.

 

Juba enne pühi on soovitatav vaadata kodus ringi – kas kõik on tehtud selleks, et inimestel oleks ohutu. Veebis saab oma kodu tuleohutust testida aadressil

https://www.kodutuleohutuks.ee/. Test annab kohe tagasiside kodu ohutuse kohta ning samast saab päästenõustaja soovitusi, kui olukord vajab parandamist.

Kui hoolite oma lähedastest, sugulastest ja sõpradest, kinkige neile suitsuandur, kui seda neil ikka veel ei ole. Samuti on suurepärane kingitus tulekustutustekk, tulekustuti või hoopis korstnapühkija külaskäik – see toob alati õnne.

Päästeamet soovib kõigile rahulikku ja ohutut jõuluaega ning lõbusat aastavahetust!

RK

 

 

Töötukassa – partner vähenenud töövõimega inimestele

2016. aastal käivitub Eestis töövõimereform, mis muudab senist töövõime hindamist ja toetuste maksmist ja mis veelgi olulisem – võimaldab vähenenud töövõimega inimestel oma töö- ja igapäevaeluga paremini toime tulla. Reformi tulemusel koonduvad töövõime hindamine, töövõimetoetuse maksmine ja vähenenud töövõimega tööealistele inimestele mõeldud teenused  töötukassasse. Alates 2015. aasta oktoobrist on meil tööl juhtumikorraldajad, kes on valmis nõustama just vähenenud töövõimega inimesi ehk neid, kellel on puue või püsiv töövõimetus või osaline või puuduv töövõime. Järgmise aasta 1. juulist korraldame töövõime hindamist ja toetuse maksmist. Töötukassasse hindamisele tuleb tänastel töövõimetuspensionäridel pöörduda alles siis, kui hakkab kätte jõudma püsiva töövõimetuse otsuses märgitud tähtaeg. Inimesi, kellele on määratud töövõimekaotuse protsent tähtajatult, ümber ei hinnata ja nad saavad edasi töövõimetuspensioni.

Vähenenud töövõimega inimesi toetavad erineval viisil töötukassa, sotsiaalkindlustusamet ja kohalik omavalitsus. On inimesi, kes vajavad tuge kõigilt kolmelt, kuid kindlasti ka neid, kellele piisab üksnes töötukassa teenustest. Töötukassasse pöördumisel vaadatakse koos  nõustajaga üle inimese vajadused tööelus püsimiseks või sinna naasmiseks ja tehakse kava, kuidas teda kõige tulemuslikumalt aidata. Kui keegi vajab lisaks tuge ka sotsiaalkindlustusametist või kohalikust omavalitsusest, saab ta sinna pöördumiseks töötukassast asjalikku nõu.

 

 

Sobiv teenus vastavalt vajadusele.

Loomulikult on tööelus osalemiseks kõige tähtsam inimese enda soov ja tahe. Töö leidmiseks või  senise töö säilitamiseks vajalikke teenuseid pakub töötukassa tööotsijatele ja tööandjatele juba täna. Kui inimene on pöördunud töötukassa maakondlikku osakonda, saame välja selgitada, milliseid teenuseid ta vajab ja kokku leppida nendes osalemise. Näiteks kui on vaja täiendada või omandada erialaoskusi, pakume koolitust või tööpraktikat. Noorte ja pikaajaliste töötute töölevõtmisel maksame vajaduse korral tööandjale palgatoetust ja hüvitame töötaja koolituse kulu. 1. jaanuarist 2016 saame tööandjale hüvitada koolitusega seotud lisakulud, mis on tingitud vähenenud töövõimega töötaja puudest või terviseseisundist. Näiteks kui töötaja vajab koolitusel osalemiseks viipetõlki, saame selle tööandjale hüvitada.

Lisaks saame abistada vähenenud töövõimega inimesi tööintervjuul, anname neile kasutamiseks tööks vajaliku abivahendi või hüvitame tööandjale vähenenud töövõimega töötaja vajaduse järgi kohandatud töökoha  kulud. Kui töötaja vajab tööülesannete omandamisel tavapärasest rohkem juhendamist või tuge, hüvitame tööandjale tugiisikuga seotud kulu.

Uuest aastast jaguneb rehabilitatsioon kaheks – sotsiaalseks, mida pakub sotsiaalkindlustusamet ja tööalaseks, mida pakub töötukassa. Tööalane rehabilitatsioon on mõeldud inimestele, kelle tegutsemine on tervise või puude tõttu takistatud, rehabilitatsioon õpetab puude või tervisehäirega toime tulema ning aitab kohaneda tööeluga. Abi vajadusest sõltuvalt tegelevad inimesega näiteks tegevusterapeut, füsioterapeut, eripedagoog, logopeed, sotsiaaltöötaja, psühholoog, kogemusnõustaja. Töötukassa nõustajaga koos vaadatakse, mis eesmärgil inimene rehabilitatsiooni vajab ja seejärel saab ta ise endale teenusepakkuja valida. Töötukassa tasub rehabilitatsiooni eest vajaduse järgi aastas kuni 1800 eurot.

 

Kui töövõime on vähenenud mõne elumuutva õnnetuse või haiguse tõttu, võib motivatsiooni leidmisel olla abi kogemusnõustamisest. Samasuguse terviseprobleemiga nõustaja aitab leida enesekindlust, et igapäevaeluga toime tulla ja tööle naasta.

Vähenenud töövõimega inimestele, kes kohe ei ole valmis tavalisele töökohale asuma, pakub töötukassa uuest aastast kaitstud töö teenust. Teenuse kestus on kuni 24 kuud, selle jooksul liigutakse sisuliselt töö harjutamisest avatud tööturul töötamise toetamiseni. Kõigepealt hinnatakse, millist tööd inimene teha suudab, õpetatakse ja harjutatakse vajalikke tööoskusi. Seejärel asub inimene tööle kaitstud töö tingimustes, kus ta saab teha jõukohast tööd talle sobivas töökeskkonnas ja tempos koos juhendajaga, ning samal ajal aidatakse tal leida sobivat püsivamat töökohta. Töötukassa poolt pakutava kaitstud töö eesmärk on aidata inimene teenuse lõppedes iseseisvalt töötama.

Jaanuaris 2016 hakkame maksma töölesõidutoetust tervisehäirega inimestele, kes ei saa kasutada tööle sõitmiseks ühistransporti. Toetust makstakse 93 senti kilomeetri kohta, kuid mitte rohkem kui 26 eurot ühe päeva eest ja 300 eurot kuus. Kokku on toetust võimalik saada 12 kuu eest kolme aasta jooksul. Kui aga inimene vajab ühistranspordiga tööle jõudmiseks saatjat, hüvitatakse saatja sõidukulu iga saatjaks oldud päeva eest sõidupiletite alusel, kuid mitte rohkem kui 26 eurot ühe päeva eest.

 

Oluline on koostöö.

Töövõimereformis on oluline roll tööandjatel. Praeguses tööturu olukorras, kus iga kätepaar on oodatud, ei ole põhjust lasta end juhtida eelarvamustest ega hirmudest. Töötame selle nimel, et leida sobivale töökohale sobiv töötaja ja vastupidi. Nõustame tööandjaid, kuidas luua eri  puudeliike arvestav töökeskkond, abistame värbamisel ja oleme valmis pakkuma tuge hiljem tekkivate probleemide lahendamisel. Julgustame tööandjaid looma paindlikke ja osaajaga ning kodus töötamise võimalusega töökohti. Töötukassa koostööpartnerite juures töötab mitmeid vähenenud töövõimega inimesi, kelle vajadustest lähtuvalt oleme abistanud tööandjat töökoha ümberkorraldamisel.

Vähenenud töövõimega inimestele mõeldud teenuseid, välja arvatud töövestlusel abistamise ja kaitstud töö teenust, osutame ka töötavatele inimestele, kes vajavad vähenenud töövõime tõttu tuge töökohal püsimiseks. Oma teenuste kujundamisel oleme teinud koostööd  vähenenud töövõimega inimeste esindusorganisatsioonidega ja arvestanud nende soovitusi. Meile on oluline meie teenuste kasutajate, nii töötajate, tööotsijate kui ka tööandjate tagasiside, sest seda arvestades saame oma teenuseid vajaduse korral täiendada ja paremaks muuta.

Helle Ruusing

Eesti Töötukassa meedianõunik

 

 

Swedbank Rakke raamatukogus

Meie kliendinõustaja ootab teid Rakke raamatukogus (Faehlmanni 26) 16. detsembril kell 13.00–14.00.

Kliendinõustaja aitab igapäevapanganduse teemadel. Teil on võimalik tellida pangakaarte, teha arvuti abil makseid, avada hoiuseid ja sõlmida muid lepinguid.

Finantsteenuseid pakub Swedbank AS ja finantsteenuste tingimustega saate tutvuda www.swedbank.ee Lisainfot panga teenuste kohta saate 24h nõustamiskeskuse telefonilt 6310 310.

 

 

 

Aeg toob muret, aeg toob rõõme,

künnab kurde põsele.

Ajal varuks rõõmusõõme –

kuulugu need sinule.

 

Õnnitleme detsembri- ja jaanuatikuu juubilare

 

50. sünnipäeval

KAIDO ALTMETS detsember

ÜLLE REEST jaanuar

 

55. sünnipäeval

KAIDU KILM jaanuar

VÄINO VAINOLA jaanuar

 

60. sünnipäeval

HILLE LILLEMETS detsember

VANDA KULL jaanuar

LIILI LISKE jaanuar

KALVI SILDE jaanuar

 

65. sünnipäeval

TIIA OJANURM detsember

TÕNU VAHTRAMAA detsember

 

70. sünnipäeval

KALJU MURUMAA jaanuar

 

75. sünnipäeval

VAIKE KÜTT detsember

LUULE TAMP detsember

UNO LAURI jaanuar

ULLI SAAR jaanuar

 

80. sünnipäeval

ELVI NAZIMOVA detsember

NIKOLAI NEKLJUDOV detsember

VALENTINA BUSHUYEVA jaanuar

SVETLANA MÄRTSON jaanuar

HILJE TURU jaanuar

 

90. sünnipäeval

LEHTE HAIBA detsember

 

 

Palju õnne

Helika Ploom ja Oliver Rohtla poeg RASMUS-TREVOR sünni puhul

 

 

Mälestame

PAUL SAMET 22.12.1937 - 04.11.2015

KRISTJAN OJAMÄE 04.12.1992 - 04.11.2015

GEORGI JÄRV 19.01.1951 - 26.11.2015

TOOMAS KOPPEL 01.06.1941 - 29.11.2015

LINDA JAANOJA 28.08.1925 - 05.12.2015

 

 

Müüa

·         Müün lõhutud kuivi ja tooreid küttepuid (lepp). Info tel 5259 267.

·         Müüa küttepuid ja toidukartulit Simunast. Info tel. 5157 741

·         Müüa Väike-Maarjas 1-toaline kõigi mugavustega rõduga korter I korrusel. Info tel 5230 428.

·         Müüa 4-toaline kapitaalremonti vajav korter Oru tänaval (II korrus). Info 5897 9485.

·         Koerus (Jaani tee 2) avatud uute riiete pood (naistele, lastele ja meestele). Veidi ka saapaid, kingi, tenniseid jne. Avatud E 11.00-18.00; T-R 10.00-17.30

 

Teated

·         Pühade jumalateenistused

Simuna kirikus:

24. dets. Püha jõuluõhtu jumalateenistus kell 16.00, laulab Rakke naiskoor

25. dets. I jõulupüha jumalateenistus kell 11.00

26. dets. II jõulupüha jumalateenistus kell 11.00

27. dets. Johannese päeva jumalateenistus kell 11.00

31. dets. Vana-aasta õhtu jumalateenistus kell 16.00

Simuna kirikus jumalateenistus pühapäeviti kell 11.00

Väike-Maarja kirikus:

24. dets. Püha jõuluõhtu jumalateenistus kell 18.00

25. dets. I jõulupüha jumalateenistus kell 13.00

26. dets. II jõulupüha jumalateenistus kell 13.00

27. dets. Johannese päeva jumalateenistus kell 13.00

31. dets. Vana-aasta õhtu jumalateenistus kell 18.00

V-Maarja kirikus jumalateenistus pühapäeviti kell 13.00

--------------------------------------------------------------------------

·         Rakke muuseumi sünnipäevanädal

Külla tulevad:

ESMASPÄEV, 11. jaanuar kell 9.00-11.45 gümnaasiumi 1.- 3. klassi õpilased ja kell 11.45-12.15 lasteaia lapsed

TEISIPÄEV, 12. jaanuar kell 9.00-12.00 gümnaasiumi 4.-6. klassi õpilased

KOLMAPÄEV, 13. jaanuar kell 11.00-12.00 lasteaia lapsed

NELJAPÄEV, 14. jaanuar kell 11.00-14.00 gümnaasiumi 7.-9. ja 12. klassi õpilased

REEDE ,15. jaanuar kell 13.00-17.00 PILLIPÄEV. Tule vanu pille vaatama ja võta oma vana hea pill näitamiseks kaasa!

LAUPÄEV, 16. jaanuar kell 11.00-15.00 PEREPÄEV, pakume sünnipäevatorti.

--------------------------------------------------------------------------

·         Rakke valla raamatukogu soovib oma lugejatele kaunist jõuluaega!

--------------------------------------------------------------------------

·         Järgmine Rakke Kaja ilmub veebruaris 2016. Materjale ootan 25. jaanuariks. Kaunist jõuluaega ja uute lugemisteni uuel aastal!

 

Teenus

·         OÜ Skelle katab nii peo- kui peielaua Rakke lasteaia majas Niidu 2A või teile sobivates ruumides. Võimalik tellida valikuliselt piduroogi koju. Info tel 5661 0383.

·         Jõulukuused, oksad, jõulupärjad. Hinnad kokkuleppel ning transport valla piires tasuta. Info ja tellimine tel 5667 9337 ja 5134 262.

·         Pakun metsa - ja võsalõikamisteenust. Hind kokkuleppel. Info tel 5552 4478.

·         Vaasi hobutalu kutsub lumisel talvel saanisõidule. Tuleme ka ise üritusele kohale. Hinnad kokkuleppel. Lisaks pakume talus ratsutamise õpet lastele ja täiskasvanutele. Õpetame ratsutamise põhitõdesid ja suhtlemist hobusega. Kes tahab, tuleb ka niisama vaatama. Info tel 5336 3437 või e-postil info@vaasihobutalu.ee

·         Silmade kontroll ja prillide müük 25. jaanuar kella 11.00 Rakke raamatukogus. Silmade kontroll 15 eurot (prillitellijale 8 eurot). Info ja etteregistreerimine telefonil 5323 2454

·         Pottsepatööd ja looduskivi paigaldus. Meie poolt materjal, transport. Info tel.5803 3448 www.ahjudjakaminad.ee

 

 

Kõik kes soovivad ajalehes oma materjale avaldada palun saata need iga kuu 25. kuupäevaks e-posti aadressile rakkekaja@gmail.com  või tuua valla kantseleisse.

 

Uue lehenumbrini Teie Rakke Kaja

 
Simuna tee 10, Rakke 46301 Lääne-Virumaa tel. 3260870, faks 3260873, e-post vald@rakke.ee